Dövme ya da başka bir deyişle tattoo; deri üzerine çeşitli makine ve aletler aracılığıyla birtakım geçici ya da kalıcı boyaların veya boya benzeri farklı pigment maddelerinin uygulanması ile oluşan cilt yüzeyinde şekiller bütünüdür. Geçmişten bugüne farklı uygarlıklarca çeşitli amaçlarla yapılan dövmeler (tattoolar) günümüzde çeşitli felsefeleri, düşünceleri, ırksal, dinsel özellikleri yansıtmakta bazen de estetik görünüşü arttırmak için yapılmaktadırlar. Farklı farklı tür ve renkte boyalarla yapılan dövmeler vücudun her yerine uygulanmakta, farklı motif, yazı, bütünlük ya da şekillerde olabilmektedir.

Çoğu zaman istenerek ve severek yaptırılan bu dövmeler kimi zaman insanlar için kurtulması gereken ve vazgeçilebilen bir durum haline gelebilmektedir.

HER DÖVME SİLİNEBİLİR Mİ?

Kalıcı dövme sildirme işleminin başarısı;

 • Dövmenin ve cildin rengine,
 • Kullanılan boyaların cinsine,
 • Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline,
 • Dövmenin yaşına,
 • Kullanılan sisteme bağlı olarak çok fazla değişiklik göstermektedir.

DÖVME VE CİLT RENGİNİN SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ

Maalesef koyu renkten açık renge gidildikçe lazerle dövme silme işleminin başarısı azalmaktadır. Yani siyah renkteki bir dövme daha kolay çıkabilirken sarı renkteki bir dövmenin çıkarılması son derece zordur. En iyi sonuç açık ten / cilt rengine sahip, koyu renkte dövmelerde elde edilir.

KULLANILAN BOYALARIN SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ

Dövmede kullanılan boyaların kalitesi de tedavi sonucunu etkilemektedir. Piyasa da kullanılan çok farklı çeşit boyalar bulunduğundan burada sınıflandırma yapmak imkansızdır. Vücudun daha kolay dışarı atabileceği boyalar daha kolay çözünen boyalardır.

DÖVME UYGULAMASININ SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ

Dövmenin kötü sayılabilecek, yer yer daha derine, yer yer daha yüzeye yakın uygulanması bazı pigmentleri algılamasını zorlaştırır. Dövmede kullanılan boyanın yoğunluğu işleminin ardından boyanın vücuttan atılmasını zorlaştırır.

DÖVME SİLDİRME HER KİŞİYE VE HER BÖLGEYE UYGULANIR MI?

Dövme sildirme uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbirli olmak için tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;

 • Küçük yaşta olan kişilerde,
 • Hepatit-B hastalarında,
 • Hamilelerde,
 • Cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde,
 • Skar ve açık yaralar üzerine,
 • Egzama ve mantar hastalığı bulunan bölgelere,
 • Et beni üzerine,
 • Burun ve kulak içlerine,
 • Göz ve kirpik çevresine

DÖVMELER TAMAMEN SİLİNİYOR MU?

Hayır dövmenin etkilerini 100% oranında gidermek şu an için pek mümkün değil fakat başarı oranı ortalama %90 nispetindedir. Siyah renkte basit dövmelerde başarı hemen hemen ten rengine yaklaşabilir. Burada hastanın tatmini ve mutlu olması ön plandadır. Bazı durumlarda hasta dövmenin silinmesinden ziyade dövmenin algılanmamasını (isim, sembol vs.) önemsemektedir.

DÖVME SİLDİRME TEDAVİ SÜRECİ

Tedavi sürecini; dövme sildirme uygulaması, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi gibi 3 safhaya ayırabiliriz. Öncelikle lazer marifetiyle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır giderek kırmızıya dönüşür. Bölge sonrasında yara kıvamındadır. 3 – 5 gün içerisinde cilt üzerinde saydam bir kabuk oluşur ve 2 – 3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. Zamanla dövmenin ne kadarlık bir kısmının tahrip olduğu ne kadarlık bir kısmının kaldığı daha iyi görülecektir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SAYISI

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte basit bir dövme 1 veya 2 seans sonunda algılanmayacak kadar belirsizleşir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SÜRESİ VE SEANS ARALIKLARI

Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 5 dk. sürebilen işlemler olduğu gibi saatlerce süren işlemler ve 1 seansın birkaç seansta tamamlandığı tedavilerde olabilir. Seans aralıkları bölgenin durumuna göre belirlenir. Ortalama 2 – 3 ay gibi süreler öngörülür.

DÖVME SİLDİRME ÖNCESİ UYARILAR

Uygulama öncesi güneş banyosu bilhassa solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye 2-3 gün sonra başlanmalıdır.

DÖVME SİLDİRME SONRASI UYARILAR

Uygulama sonrasında tedavi edilen bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı 24 saat süreyle kapalı kalmalı ve su ile temas ettirilmemelidir.

Uygulama alanı günlük olarak nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.

Uygulama alanı 2 – 3 hafta boyunca kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı ve solaryumdan sakınılmalıdır.

Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)