Milattan önce 1200’lü yıllarda ilk defa  Moğolistan bölgesinde bulunan Uygur Türklerinin ´de tedavi yöntemini olarak kullanılmaya başlanmış 3000 yıllık doğal tedavi yöntemidir.

Dünyada değişik isimlerle adlandırılan kupa masajı yöntemi, Anadolu´da bu isimden başka bardak çekme olarak da bilinmektedir. Avrupa ve Amerika´da cupping-terapi veya vakum terapisi diye bilinir. Gua Sha terapisinin ardından uygulanması çok etkilidir. Tek başına da uygulanabilir. Kupa masajı kişinin ihtiyacına ve durumuna göre 8 dakika ile 14 dakika arasında uygulanabilir.

Kupa masajından sonra, ağrının olduğu, tıkanıklığın olduğu veya tedavi olması gerektiği problemli bölgeler morarır. Bu morluk kişinin durumuna göre 3-4 gün ile 10 gün arasında vücutta kalabilir. Kupa masajı ardından 12 saat kadar yıkanmamak, hamam yada buhar terapilerine girilmemesi tavsiye edilir.

Kupa masajının diğer tedavi şekillerine nazaran en büyük avantajları travma tik olmaması, çabuk ve uzun süreli etkili olması ve ciddi yan etkilerinin bulunmamasıdır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Hacamat Nedir?

Hacamat, çok eski yıllardan bu yana uygulanmaya devam eden bir tedavi yöntemidir. Modern tıp tarafından da desteklenen hacamat tedavisi, günümüzde uzman kişiler tarafından yapılan ve olumlu sonuçlar alınana bir tedavidir. Bir çeşit aküpunktur yöntemi olan hacamatta, deride küçük kesikler oluşturularak vakumlama yardımıyla kılcal damarlarda biriken toksinlerin vücuttan atılması amaçlanır. Bu tedavi ile vücudun atamadığı ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve gıdaların vücutta bıraktığı kötü etkilerden arınmaya yardımcı olur.

Vücudu temizleyerek direnç sağlayan hacamat uygulaması ağrısız, acısız, istirahat sız yapılır. Hasta herhangi bir yatak istirahati, iş kaybı yaşamaz, gündelik hayatını etkilemez.

15-30 dakika süren hacamat seansı, en çok sırt bölgesine yapılır. İhtiyaç halinde ise vücudun farklı bölgelerine de uygulanabilir.

Hangi durumlarda hacamat yapılmaz?

Hacamatın, boyun, kulak arkası ve kafa arkasına çok sık uygulanması önerilmez. Kadınların regl döneminde hacamat yapılmaz. Ense çukuru ve bıngıldak bölgesine hacamat yapılmaz. Yanık, açık yaralara, yara izlerine, ben ve egzama üzerine hacamat işlemi yapılmaz. Diyaliz ve geçmişte organ nakli geçirmiş kişilere hekim gözetiminde yapılması tavsiye olunur.

Artık günümüzde modern tıbbın yanında geleneksel ve bütüncül tıp tedavileri de sağlıkta dönüşümün parçası haline gelmektedir. Hem dünyada, Avrupa’da, hem Türkiye’de artık insanlar doğal yollarla tedavi olmak istiyor.

Hacamat Tedavisinin Faydaları;

Kan dolaşımını düzenler, toksinlerden arındırarak detoks etkisi sağlar,

Bağışıklık sistemini güçlendirir,

Kılcal damarlardaki tıkanıkların açılmasını sağlar,

Hormon al bozuklukların giderilmesini sağlar,

Baş, boyun, sırt ve bel ağrıları,

Adet düzensizliği, cinsel iktidarsızlık veya isteksizlik,

Migren ve sinüzit,

Kaslardaki ödem,

Kronik yorgunluk, depresyon, anksiyete gibi psikolojik sorunlar,

Çocuklarda gelişimin hızlanmasında hacamat tedavisi etkindir.

Hacamat damardaki kanı temizleyerek yüksek tansiyonu düşürür,

Kireçlenme, bel tutulması ve bel ağrısına iyi gelir.

Vücuttaki zayıflıkları ortadan kaldırır. İnsanlar, hastalıklar sebebiyle veya kötü beslenmenin bir sonucu olarak vücut zayıflığı yaşayabilirler. Bu hastalıklar kontrol edilmeden bırakılırsa, vücuda zararlı olabilirler. Etkileri, vücudun tüm bölümleri etkilenene kadar yayılabilir ve kötüye gidebilir. Hacamat tedavisi kronik hastalıkların seyrini iyileştirip kontrol altında tutar.

Hacamat tedavisi, vücuttaki güçsüzlüğü gidermek için kullanılan mükemmel bir yoldur. Bu tedavi sayesinde insanlar yorgunluk ve güçsüzlükten kurtulabilir. Bu tedavi, sertleşmiş dokularda yapıldığı için, kan vücudun en çok ihtiyacı olan kısımlarına salınır. Ayrıca, damarlardaki tıkanıklık kaslara zarar vermeden açılır.

Ateşi tedavi eder. Bardak tutma tedavisi ateşi tedavi etmek için kullanılan mükemmel bir yoldur. Antik çağlardan beri ateşi düşürmek için kullanılan bir tedavidir.

Dermatolojik hastalıklarla mücadele eder. Farklı cilt hastalıklarına sahip insanlar hacamat tedavisinden yararlanabilir. Bu hastalıklar akne, uçuk, apse, hatta sivilcelerdir.

Bu tedavi kanda bulunan yabancı maddeleri ciltten arındırır. Aynı zamanda enfeksiyonlardan korunmak için vücudun savunmalarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Hacamat tedavisi, cildin solunumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Cildin hücrelerinin gaz değişimine izin verir. Deri hücreleri iyi bir metabolik aktiviteye sahip olduklarında, farklı bezlerin işlevleri de gelişir.  Dermatolojik hastalıklarda hacamat tedavisinin temel amacı, durgun ve tıkalı kanı serbestleştirmektir. Aynı zamanda cilt yüzeyindeki zehirli maddelerin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kan dolaşımını iyileştirir.  Kan sağlıklı dolaşıma devam ederse, vücudun çeşitli hastalıklara  karşı iyi bir savunması bağışıklığı olacaktır. Hacamat tedavisi kan dolaşımını harekete geçirmenin dışında, vücudun farklı bölgelerinde şişmeye neden olan sıvıları da ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Hacamatın yararları;

STRESLE BAŞA ÇIKMAK İÇİN HACAMAT TEDAVİSİ YAPTIRIN

Stres, her yaştan insanda görülebilen ve yaşam kalitesinin azalmasına neden olan önemli bir sorundur. Hacamat tedavisi, stresin azalmasına, strese eşlik eden potansiyel tıbbi ve psikolojik rahatsızlıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilecek güvenli bir tedavidir.

İnsanlar yaşamın her alanında mücadele içindedir. Dünyanın olumsuz koşullarıyla başa çıkmak zorundadır. Vücudumuz zor koşullarda tehlikeli bir durumla karşılaştığımızda adrenalin ve kortizon salgılamaya başlar. Adrenalin, kan dolaşımını, ağrı toleransını ve kandaki glikoz düzeylerini artırarak, tehlike durumlarında vücudu savunmaya geçirir.

Kalıcı stres, adrenalin ve kortizon seviyelerinin kanda yüksek kalmasına neden olur. Bu durum, birçok sağlık sorunlarına ve zihinsel komplikasyonlara yol açar. Hacamat tedavisi, vücudumuzun rahatlamasına yardımcı olarak stres giderme, basıncın neden olduğu sorunlardan kaçınılmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.

Bir diğer önemli faktör, vücuttaki kan akışını artırmaktır. Kaslar ve dokular iyileştirici besinler ve bol oksijen ile dolup taştığı için tamamen rahatlarlar.

Strese girdiğimizde kaslarımız spazm halini alarak sertleşir. Bu nedenle, boynumuzda, omuzlarımızda ve sırtımızda gerginlik hissederiz. Hacamat tedavisi, bu gerginliği gidermeye çok yardımcı olur.

BOYUN VE OMUZ AĞRILARINDA HACAMAT TEDAVİSİ

Boyun ve omuz ağrısı birçok faktörden kaynaklanabilir. Bunlar arasında, yaralanmalar, menenjit, psikolojik gerginlik yer alır. Yanlış duruş pozisyonları da boyun ve omuz ağrılarına neden olabilir. Baş ağrıları ve migren de boyun ağrısından kaynaklanabilir. Hacamat bu rahatsızlıkları gidermede en etkili yöntemdir