Tüm dünyada istenmeyen tüylerin giderilmesi için harcanan çaba sürekli olarak artmaktadır. Milyonlarca ; epilasyon aleti, ağda veya traş bıçağı gibi yöntemler kullanmaktadır. Uzmanlara göre bu problemin en yaygın nedenleri arasında kalıtsal nedenler, ergenlik, hamilelik, menopoz ve yanlış tüy giderme yöntemleri sayılabilir. Bu durum kişilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemi Lazer epilasyon dur. Lazer epilasyon fiyatları ve detaylı bilgi almak için tıklayınız.

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin ve güvenilir yöntemidir. Lazer epilasyon; kişiye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun enerjiyi vererek kılların yok edilmesi yöntemidir. Kıldaki melanin pigmentine duyarlı olan bu ışık cilde zarar vermeden kıl kökünde ısıya dönüşerek kılların zayıflamasına ve yok olmasına neden olur.

LAZER EPİLASYON Güvenli Midir ?

Lazer epilasyon doğru uygulandığında herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili Lazer epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır. Cilde verilecek enerji çok önemlidir. Kişiye ve bölgeye özel en etkili dozların belirlenmesi gerekir.

Aksi takdirde olması gerekenden düşük dozlarla uygulama yapıldığında seanslar uzar, çok yüksek dozlarla Lazer epilasyon uygulanması durumunda da ciltte yanık ve leke oluşabilir. Merkezimizde kişinin cilt rengi belirlenerek ve kişinin ten rengine, kıl durumuna en uygun doz ile etkin ve güvenilir Lazer epilasyon uygulaması yapılmaktadır.

LAZER EPİLASYONUN Diğer Yöntemlere Göre Üstünlüğü Nedir?

Ağda, epilasyon aleti, cımbız gibi kıl giderme yöntemleri kalıcı sonuçlar vermez, geçici çözümlerdir, kıl batıklarına, cilt hassasiyetine, cilt lekelenmelerine, kıl sayısında artışa neden olabilirler, oysa Lazer epilasyon doğru uygulandığında etkili sonuçlar vermekte ve kişilerin kalıcı olarak kıllardan kurtulmasını sağlamaktadır.

Uygulama anı:

Uygulama anında verilen lazer ışını kıla rengini veren melanine duyarlı olduğu için enerji kıldaki melanin yardımıyla kıl köküne taşınır ve burada ısıya dönüşerek kökü hasara uğratılır.

Uygulama sonrası:

Cilt yüzeyinde kıl kalmaz. Kökle irtibatı kesilen kıl 3 ila 10 gün içerisinde deri yüzeyine çıkar ve dökülür, kıllar kalıcı olarak etkilenmiş olur.

LAZER EPİLASYON Kimlere Uygulanabilir?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan herkese uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir.

LAZER EPİLASYON Uygulama Bölgeleri

Lazer epilasyon işlemi; vücudun hemen her bölgesine uygulanabilmektedir. Göz bölgesine, burun içi kıllara (mukoza ve kılın bir arada bulunması sebebiyle), ben üzerinde bulunan kıllara Lazer epilasyon uygulanmaz. En çok lazer yapılan vücut bölgeleri aşağıda listelenmiştir.

Koltuk Altı LAZER EPİLASYONU

Koltuk Altı Lazer epilasyonu özellikle ülkemizde en çok tercih edilen Lazer epilasyon bölgelerinden biridir. Koltuk altı kıllarının temizliği sürekli yapılan bir temizlik olduğundan özellikle bayanlar tarafından çok tercih edilen Lazer epilasyon bölgesidir. Koltuk altı Lazer epilasyon bölgenin kendine has özelliklerinden yapılan uygulamalarda yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Koltuk altında bulunan lenf bezlerine ulaşmadığından bu zamana kadar herhangi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Soğutmalı Lazer epilasyon tedavileri her kişide farklı etki yaratır fakat ortalama 6-8 seansta koltuk altı Lazer epilasyon da başarılı sonuç elde edilir.

Genital Bölge LAZER EPİLASYONU

Genital Bölge Lazer epilasyonu koltuk altı Lazer epilasyon ile aynı şekilde ülkemizde çok tercih edilen Lazer epilasyon bölgelerinin başında gelir. Adetlerimize göre koltuk altı ve genital bölgenin temiz tutulması bu bölgelerdeki tüylerin sürekli kesilmesi tercih edilmektedir. Bu nedenle Lazer epilasyon ile bu bölgelerdeki tüy sorunun tamamen giderilmesi günlük yaşantıda kolaylık sağlamaktadır. Lazer epilasyonun etkisi deri tabakasıyla sınırlıdır. Bu nedenle deri altındaki iç organlara lazer enerjisi ulaşmaz ve rahim, yumurtalıklara da herhangi bir zararı olmaz. Genital bölgedeki kıl dönmeleri için en sağlıklı ve uygun çözüm Lazer epilasyon dur. Lazer epilasyon da kıl kökünün tamamen tahribatı gerçekleştiğinden uzun süreli bir tedavi şeklidir. Kıl dönmesi tedavilerinde en çok tercih edilen yöntem Lazer epilasyon dur.

Bikini Bölgesi LAZER EPİLASYONU

Bikini Bölgesi Lazer epilasyonu uygulamaları genital bölgedeki gibi başarılı sonuçlar alınan Lazer epilasyon bölgelerindendir. Bikini bölgesinde bulunan tüy ve kıllar bayanlarda istenmeyen tüyler arasındadır. Genital bölge epilasyonuna gerek duymayan bayanlarda bile, kozmetik açıdan ve uzun süreli etkisi olduğundan bikini bölgesi Lazer epilasyonu çok tercih edilmektedir. Bu bölgedeki doku hassas olacağından daha fazla acı hissi olabilir. Bikini bölgesi için 6-8 seanslık Lazer epilasyon uygulaması yeterli olacaktır.

Bacak Bölgesi LAZER EPİLASYONU

Bacak Lazer epilasyon üst bacak bölgesinde etkili olsa da alt bacak da etkisi daha başarılıdır. Özellikle bayanlarda tercih edilen bacak epilasyon rutin olarak yapılan ağda ve epilatör aletleriyle yapılan temizlikten kurtulmanın en sağlıklı ve basit yoludur. Uzun süreli bir temizlik sağlaması ve hızlı uygulanabilir olması en büyük avantajıdır. Bacaklarda özellikle baldır ve kalça gibi bölgelerde oluşan batıklar içinde kalıcı olarak yok eder. Bacak Lazer epilasyon genellikle 6 seans uygulanmaktadır.

Yüz LAZER EPİLASYON

Yüz Lazer epilasyon uygulamalarında en hassas olan bölgedir ve işlemler sırasında çok dikkatli olunmalıdır. Yüz bölgesindeki tüylenmelerin temeli hormonal nedenlidir ve Lazer epilasyon ile birlikte hormonal tedavide yapılabilir.

Sırt LAZER EPİLASYON

Sırt Lazer epilasyon genellikle erkek Lazer epilasyon bölgesidir. Sırt bölgesinde bulunan yoğun kıllar kıl dönmesine neden olmaktadır. Lazer epilasyon sırt bölgesinde yoğun kıllanma yaşayan kişilerde avantaj ve kolaylık sağlamaktadır. Sırt kıllarının yapısı kalın ve deriye iyi yerleşmiş şekildedir. Bu nedenle seçilecek lazer tipi deride kıl köküne direk etki ediyor olmalıdır

Göğüs LAZER EPİLASYON

Göğüs Lazer epilasyonu sırt bölgesinde olduğu gibi daha çok erkek Lazer epilasyon olarak uygulanmaktadır. Bu bölgedeki kılların yapısı da sırt kıllarında olduğu gibi yerleşik ve kalındır. Göğüs Lazer epilasyon da tamamen temizlenme yerine seyreltilme tercih edilir.

Kol LAZER EPİLASYON

Kol Lazer epilasyonu hem bayan Lazer epilasyon hem de erkek Lazer epilasyon olarak tercih edilen epilasyon bölgesidir. Kadınlarda kol tüylerinin tamamen yok edilmesi istenirken, erkeklerde aynı şekilde Lazer epilasyon kullanılarak seyreltme operasyonları yapılır.

Bıyık LAZER EPİLASYON

Bıyık Lazer epilasyonu daha çok kadın Lazer epilasyon uygulamalarıdır. Kadınlarda dudak üstü bölgesinde çıkan ve zamanla kalınlaşan tüyler istenmeyen tüylerin başında gelmektedir. Bu bölgedeki tüyler alınırken, tüy sayısında artış ve tüy kalınlaşmasına neden olan yöntemler kullanmaktadır. Fakat Lazer epilasyon da amaç tüy köklerinin tamamen yok edilmesi olduğundan uzun süreli bir temizlik sağlanacaktır.

Çene LAZER EPİLASYON

Çene Lazer epilasyonu bıyık bölgesinde olduğu gibi sayısında artış ve tüy kalınlaşmasına neden olmayan yöntem Lazer epilasyon yöntemidir.

Ense LAZER EPİLASYON

Ense Lazer epilasyon sırt bölgesi ile birleşme bölgesinde çıkan tüyler erkekler tarafından istenmeyen tüy olmasının en büyük nedenidir. Bu bölgedeki tüyler bayan Lazer epilasyon uygulamaları da yapılmaktadır.

Sakal Üstü LAZER EPİLASYON

Sakal Üstü Lazer epilasyonu erkeklerde tıraş olma sırasında yanaklara doğru yayılan tüy kökleri Lazer epilasyon ile doğal bir temizlik sağlar.

LAZER EPİLASYON Da Neden Birden Fazla Seans Gereklidir?

Lazer epilasyon kılın aktif büyüme ve gelişme döneminde etkilidir. Dinlenme döneminde olan kıllar uygulamadan etkilenmeyecektir. Kılların %30-70 i dinlenme dönemindedir.

Bundan dolayı vücut bölgelerine göre değişen seanslar halinde uygulama yapılır. Her seansta %15-30 arasında etki sağlanır. Seans aralıkları da vücut bölgesinde 2 ayda bir 4-6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6-12 seans olmak üzere değişir.

ANAGEN DÖNEM (GELİŞME VE OLGUNLUK AŞAMASI)

Kılın aktif büyüme ve gelişme dönemidir.Bu dönemde kıl kökü tamamen kendini besleyen hücreyle temas halindedir ve melanin denilen renk maddesi yoğundur. Anagen dönemin uzunluğu kılın uzunluğunu belirler, Lazer epilasyon anagen dönemdeki kıllarda etkilidir.

CATAGEN DÖNEM (DURAKLAMA VE GERİLEME AŞAMASI)

Kıl kkökünün gelişiminin durduğu kısa bir dönemdir.Kökle irtibat zayıflamıştır, kıl kurumaya baslamış olduğu için Lazer epilasyon uygulamasından amaçlanandan daha az etkilenecektir.

TELOGEN DÖNEM(ZAYIFLAMA AŞAMASI)

Kıl kökünde aktivitenın durduğu ve kılın dökülme zamanının geldiği dönemdir,dinlenme dönemine geçen kıl folikülü bu dönemde bir kaç ay kalır,bu dönemin süresi bulunduğu alandaki aktif kılların sayısına bağlıdır.Bu dönemdeki kıllara uygulanan Lazer epilasyon etkili olmayacaktır.

LAZERİN KILLARA ETKİ MEKANİZMASI

Aktif fazdaki (Anagen faz) kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışığı tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır (seçici termoliz).

Amaç kılları ve bunları besleyen hücreleri tahrip etmek, bu şekilde kıl üretimini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir. Dalga boylarına göre lazer cihazları çeşitlilik göstermektedirler.

Bu yüzden düşük dalga boylu lazerler siyah renkli kıllarda çok etkili sonuçlar verir. Cilt için zarar vermeyecek, bu arada kıl üzerine etkisi fazla olabilecek bir lazer kullanmak tedavinin etkinliği ve kalıcılığı açısından çok önemlidir.

LAZER EPİLASYON Kontrol Seansı Nedir?

Lazer epilasyon uygulamasında her lazer atışı belli bir alanı tarar. Uygulama yapılan geniş vücut bölgelerinde tek tük atlanan tüyler olabilmektedir. Seanstan 15 ila 20 gün sonrasında dökülmeler tamamlandıktan sonra kalan tek tük tüylere ücretsiz kontrol seansı uygulanır. Kontrol seansının zamanının geçmesinden sonra yapılacak olan uygulamalar kıl evresini etkilediği için tedavinin sürecini bozar.

LAZER EPİLASYON Seansları Kaç Dakika Sürmektedir?

Bayan ve Erkek Lazer epilasyon Uygulamalarında Seans Süresi farklılık gösterir. Bay ve bayanlar için Lazer epilasyon seans süreleri şu şekildedir.

Tahmini Seans Süreleri (Bayan):

Kol 20dk.
Tüm Bacak 45dk.
Yarım Bacak 20dk.
Genital 20dk.
Koltukaltı 5dk.
Göğüs ucu 5dk.
Tüm vücut 1,5 saat
Tüm yüz 10dk.
Dudak üstü 5dk.
Çene 5dk.

Tahmini Seans Süreleri (Erkek):

Sırt 30dk.
Göğüs 30dk.
Bacak 50dk.
Tüm kol 30dk.
Tüm vücut 2 saat
Ense 5dk
Boyun 5dk.
Sakal üstü 5dk.
Kulak 5dk.
El üstü 10dk.

LAZER EPİLASYON Uygulamasında Acı Hissedilir mi?

Dinamik soğutma sistemi olan cihazlarla yapılan uygulamalarda acı yok denecek kadar azdır. Genellikle hafif bir batma hissi duyulabilir. Bu his lastik çarpması hissi gibidir. Genellikle lokal anestezik kremlere gerek yoktur.

Fakat ağrı eşiği düşük kişilerde nadiren de olsa gerekebilmektedir. Kullanım şekliyle ilgili bilgiler uzmanlarımız tarafından kişilere verilecektir.

LAZER EPİLASYON Uygulamasından Sonra Leke veya İz Kalır Mı?

Lazer epilasyon uygulamasından önce cilt rengi ve kıl yapısı doğru saptanmış kişilerde etkin ve güvenli doz seçimi yapıldığında herhangi bir leke veya yanık riski yoktur.

Merkezimizde tüm cilt renklerinde etkili ve güvenli Lazer epilasyon Sistemleri kullanılır.

Fakat uygulama sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklıklar oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde ciltte yanık, leke ve iz kalma riski her zaman mevcuttur.

Dinamik soğutma sistemi cildin ısınmasına fırsat vermediği için yanık riskini ortadan kaldırmaktadır. Lazer epilasyon uygulamalarımızda dinamik soğutma sistemi kullanmaktayız.